Sedum (Rozchodniki) to mrozoodporne, zimozielone lub częściowo zimozielone sukulenty. Należą do rodziny gruboszowatych. Charakteryzują się trwałym, mięsistym ulistnieniem o bardzo zróżnicowanym kształcie i kolorystyce.
Liście szerokie lub wałeczkowate, w kolorach od szaro-zielonego do ciemnopurpurowego. Kwiaty drobne, gwieździste zebrane w podbaldachy w odcieniach żółci, różu, purpury i bieli.
Bylina łatwa w uprawie. Ma niewielkie wymagania glebowe. Najlepiej czuje się w podłożu lekkim, przepuszczalnym o pH zbliżonym do obojętnego.
Zalecane stanowisko słoneczne, gdzie uzyskuje najlepsze wybarwienie oraz obficiej kwitnie. Dobrze radzi sobie w półcieniu, szczególnie sedum spurium oraz sedum sexangulare.
Odznacza się niesamowita trwałością. Znakomicie znosi suszę, ubogą glebę i spadki temperatury. Może rosnąć nawet w glebach jałowych.
Charakteryzuje je bogactwo kolorów kwiatów i liści. Pojedyncze kwiaty są małe, ale zebrane w podbaldachy tworzą okazałe kolorowe kobierce. Sedum kwitnie obficie i długo. U licznych gatunków kwiaty pojawiają się już w czerwcu.
Rozchodniki tworzą gęste kępy. Kompozycja kilku gatunków rozrastając się tworzy barwne dywany. Doskonale sprawdza się jako bylina okrywowa i zadarniająca.
Sedum jest podstawową byliną wykorzystywaną do zazieleniania ekstensywnego dachów.
Dodatkowa zielona, kwitnąca przestrzeń miejska o wysokich walorach estetycznych. Odporność na suszę i brak konieczności koszenia powoduje minimalizację kosztów jej utrzymania.
Doskonały wybór do obsadzania murków, skarp a także trudnodostępnych lub trudnych do koszenia miejsc.
Niskie, odporne odmiany sedum, np. sedum acre zamienią otwartą przestrzeń w oryginalny kobiercowy trawnik. Dodatkowym atutem jest brak konieczności jego koszenia.
Wzbogaca rabaty tworząc najniższe piętro roślin. Dobrze komponuje się zarówno z iglakami, krzewami liściastymi jak i innymi bylinami. Dobra roślina na obwódki.
Idealne siedlisko dla sedum. Dobra kompozycja ze skałami, kamieniami i żwirem. Wiele odmian sedum dobrze współgra z trawami i innymi roślinami, wzbogacając projekty w założeniach naturalistycznych.
Specyficzne warunki panujące na dachu sprawiają, że podstawowym kryterium wyboru roślin powinna być ich wytrzymałość na trudne warunki wegetacji oraz duże możliwości adaptacyjne i wysoka zdolność regeneracji...
Zastosowanie na dachy zielone sadzonek pędowych rozchodników (ciętych pędów sedum), jest rozwiązaniem racjonalnym ekonomicznie: niższe nakłady finansowe oraz mniejsza pracochłonność siewu...
W specjalistycznej produkcji sadzonek z przeznaczeniem na zielone dachy ekstensywne stosowane są multiplaty (wielodoniczki) o zróżnicowanej ilości i wielkości komórek...
Przy pielęgnacji dachów ekstensywnych należy stosować zabiegi zgodne z wytycznymi, w kwestii wymagań środowiskowych niemieckiego Towarzystwa Naukowo-Badawczego Krajobrazu i Rolnictwa...
Wspieramy konferencję "Zazielenianie dachów polskich miast"
31.03.2023 Wrocław
Międzynarodowe Targi Architektury Krajobrazu
23 - 25 Marca 2023
rozchodniki sadzonki na zielone dachy © Sadzonki Sedum